Mariborčanke do naslova državnih prvakinj

objavljeno dne: 28.04.2013

Kamnik, 28. aprila (STA) - Odbojkarice Nove KBM Branika so ubranile naslov državnih prvakinj, potem ko so v današnji odločilni peti finalni tekmi končnice v 1. DOL Radenska Naturelle v Kamniku premagale Calcit Volleyball s 3:2 (-17, 18, -25, 15, 12) in v zmagah slavile s 3:2. Mariborske odbojkarice so že dvanajstič osvojile naslov državnih prvakinj.
Športna dvorana Kamnik, gledalcev 500, sodnika Markelj (Bled) in Atanasov (Kranj).
Calcit Volleyball: Guštin 11, Turnšek 14, Podlesnik 1, Handanović 2, Lenarčič 3, Kramolc 6, Ljubetić, Starčević 10, N. Mori, Hribar, Strel Kosmač 6, E. Mori 3.
Nova KBM Branik: Mlakar 24, Blagne 10, Kučej 12, Kaučič 1, Andreyko 1, Igličar 15, Najdič 4, S. Planinšec, M. Planinšec, Proković, Hutinski 11.
Mariborske odbojkarice so tretjič v nizu in skupno dvanajstič osvojile naslov državnih prvakinj, mlada štajerska zasedba pa je v velikem finalu premagala veliko bolj izkušeno zasedbo iz Kamnika. Odločitev o zmagovalkah je padla šele v petem dvoboju, v izjemno dramatični peti tekmi pa je bilo več modrosti na strani varovank mariborskega trenerja Bruna Najdiča.
Uvod v odločilno tekmo je pripadel kamniškim odbojkaricam, ki so imele vse niti v svojih rokah, po njihovem vodstvu z 18:11 pa je bilo jasno, da se bo uvodni niz končal po željah domačih privržencev, čeravno so njihove ljubljenke izkoristile šele četrto zaključno žogo.
Mariborske odbojkarice so poletno začele drugi niz. Razigrala se je Iza Mlakar, domači trener Oleg Gorbačov pa je že pri zaostanku treh točk (2:5) vzel polminutni odmor. A njegove varovanke niso uprizorile preobrata, vseskozi so capljale za mariborskimi odbojkaricami, ki so prevladovale v vseh elementih igre in drugi niz dobile s 25:18. Najbolj razburljiv in negotov je bil tretji niz. Po obojestranski igri padcev in vzponov - gostiteljico so denimo zaostajale s 7:14, nato pa povedle s 23:22 - se je po "hitchcockovski" končnici vendarle razpletel po okusu Gorbačovovih igralk, ki so slavile s 27:25.
Četrti niz je minil v absolutni prevladi štajerskih odbojkaric, ki so hitro povedle s 4:1, nato pa svojo prednost povišale na 12:3. Kamničanke so bile v teh trenutkih povsem nemočne: njihov sprejem je bil porazen, močno je škripalo tudi v napadu, Mariborčanke pa so s sijajno predstavo medtem svojo prednost povišale na 21:12 in jasno je bilo, da bo o odločitev o državnih prvakinjah padla v petem nizu.
Ta se je začel po notah mariborskih odbojkaric, ki so povedle s 5:0, čeravno je Gorbačov vmes že zahteval polminutni odmor. Nekoliko spremenjena kamniška taktika sprva ni prinesla spremembe na igrišču, po zaostanku s 5:9 pa je domači trener svoje izbranke znova poklical na posvet. S tremi zaporednimi točkami so si Kamničanke vrnile upanje za preobrat, Maja Guštin pa je izenačila na 12:12. Končnica razburljivega dvoboja je minila v znamenju mladih mariborskih odbojkaric, izdatno pa so jim "pomagale" tudi gostiteljice, ki so naredile nekaj usodnih napak in tekmicam praktično podarile dve zaključni žogi. Mariborčanke so izkoristile že prvo, odločilno 15. točko za zmago pa je dosegla Sara Hutinski.
Na peti tekmi so bili vsi statistični podatki na strani mariborske ekipe, v domači pa bi se morali zamisliti nad 48-odstotnem sprejemom in vsega 27-odstotno učinkovitostjo v napadu.
Izjave po tekmi :

Oleg Gorbačov, trener Calcita Volleyballa: "Težko je reči, kje se nam je zataknilo po osvojeni pokalni lovoriki, toda v vseh tekmah, vključno z današnjo, ki smo jih izgubili proti Novi KBM Braniku, nismo igrali tako, kot bi morali. To verjetno vedo tudi igralke same. Skušali smo marsikaj, da bi prišli do svoje igre, vendar nam žal ni šlo. Mislim pa, da je bila napaka narejena že s tem, ko smo sploh dovolili, da je prišlo do pete tekme. Svojo priložnost smo zapravili na prvi tekmi v Mariboru, kaj več pa bom o vzrokih za poraz povedal šele, ko bomo opravili dokončno analizo."
Tjaša Turnšek, igralka Calcita Volleyballa: "Ne bi rekla, da smo finale izgubile s porazom na prvi mariborski tekmi, ko smo v petem nizu vodile že z 12:8, kajti po tej tekmi smo natančno vedele, kje delamo napake in kako bi prišle do zmage. Na današnji odločilni tekmi smo imele prednost domačega igrišča. Začele smo zelo dobro, toda v zadnjih treh nizih so na začetku vedno one uspele pobegniti za sedem, osem točk in proti tako kakovostni ekipi, kot je mariborska, je to težko loviti. Vseeno nam je to dvakrat uspelo, saj smo v petem prišle do izenačenja na dvanajsti točki, toda na koncu sta odločili dve naši lastni napaki. Težko je bilo igrati, kajti ves čas so "pritiskale" s servisom, me pa smo bile preprosto premalo močne, da bi nam dokončno uspelo pripraviti preobrat."
Bruno Najdič, trener Nove KBM Branika: "Predvsem sem vesel, da smo, razen v prvem nizu, igrali zelo dobro odbojko. Ampak že pred začetkom finalne serije smo rekli, da moramo vsako tekmo igrati za sebe, da moramo vsak niz igrati za sebe in to ne glede na to, do česa na igrišču prihaja. Se pravi, pozabiti na vse, kar je bilo dobrega, pozabiti na vse, kar je bilo slabega, in se osredotočiti samo na vsako naslednjo točko. Peti niz je vedno loterija, imeli smo ga pod kontrolo, na koncu je vseeno prišlo do izenačenja na dvanajsti točki, toda ne glede na to, smo zmogli dovolj moči za zmago. Za nami je izredno težka tekma in to za obe ekipi, predvsem pa mislim, da je bila to strašno dobra reklama za slovensko žensko odbojko, ki mislim, da ima veliko perspektivo."
Sara Hutinski, igralka Nove KBM Branika: "Za nami je izredno težka sezona, v kateri je bilo tudi nekaj poškodb, in to zmago smo si želele bolj kot karkoli drugega na tem svetu. S trdim delom in odločenostjo smo dosegle to, za kar smo delale. Mislim, da so nas trenerji odlično pripravili za končnico, telesno smo bile odlično pripravljene, v peti tekmi tudi psihično in resnično sem ponosna na svoje soigralke, da smo skupaj prišle do naslova državnih prvakinj."